Startsida
Nyheter och evenemang
Evenemang
Evenemang VT 2026
Nätverksträff för dansskolor och -organisationer

Nätverksträff nr 2 för dansskolor och -organisationer

SKH:s ämnesenhet för Danspedagogik bjuder in till en digital nätverksträff för dansskolor och organisationer som bedriver dansundervisning för barn, unga och vuxna. Träffen sker via zoom tisdag 24 mars 2026 kl. 13.00-14.00.
""
Foto: Ben Hansen

Möteslänk: https://uniarts-se.zoom.us/j/68706058243

Syftet med våra nätverksträffar är att skapa en plattform för samtal och kunskapsutbyte mellan era verksamheter och oss som högskola.

För oss är det betydelsefullt att få större inblick i era erfarenheter och reflektioner om hur vi som högskola kan erbjuda relevant fortbildning för era danspedagoger men också hur vi kan samverka för att stärka dansundervisning för barn, unga och vuxna.

På så sätt kan vi tillsammans stärka dansfältet och skapa en brygga mellan våra uppdrag och verksamheter.

Många av er tar emot och handleder våra studenter under deras VFU- perioder (praktikperioder), vilket också gör att det är centralt från vårt perspektiv med erfarenhetsutbyte. Dock inte en förutsättning för att delta i nätverksträffen.

Innehåll

  • Kort presentationsrunda.
  • Vad har SKH gjort utifrån förra träffen och era reflektioner
  • Information om kommande fortbildningsdagar och fristående kurser på SKH
  • Vilka frågor skulle vara relevant för er att diskutera/ta upp på nästa nätverksträff hösten 2026

Varmt välkomna!

Sophia Färlin-Månsson Lektor i dans för barn och unga samt samordnare för Kulturskoleklivet på SKH 

Ninnie Andersson Ämneschef Danspedagogik samt Lektor i danspedagogik på SKH

Information

Kommande datum
2026
tisdag 24 mars, 13.00-12.00

Pris: Gratis.

Plats: Digitalt möte via zoom. Länk i texten.

Anmäl dig till våra nyhetsbrev
Hitta folk
SKH Play

Telefon växel: 08-49 400 000
Allmän information: info@uniarts.se
Utbildningsfrågor: studieinfo@uniarts.se
Frågor om vår forskarutbildning: phdpositions@uniarts.se