Det första året ges metodkurser inom The Art of Impact som behandlar hur vi kan skapa audiovisuella berättelser som kan bidra till att påverka samhället, vilka begränsningar och utmaningar som man kan möta som konstnär, vad ett socialt engagerat innehåll kan vara och hur du kommer med effektiva idéer genom att förstå publiken på en avancerad nivå.
Inom labbkurserna utforskar du teman, uttryck, format med mera. Vidare utvecklar du under handledning dina skapandeprocesser och ska formulera och lösa avancerade konstnärliga och gestaltningsmässiga problem. Under det första året får du också utveckla en personlig frågeställning inom berättande film och media och formulera en metod för att utforska den.
Under det andra året färdigställer du ett examensarbete samt en exposition i text eller utökat textformat av just ditt arbete och hur du förhållit dig till din frågeställning. Examensarbetet kan utgöra en närstudie av en process i det egna praktiska konstnärliga arbetet – att utforska ett skeende i det egna berättandet. Studien kan även innehålla jämförelser med andras arbeten och metoder och reflektioner kring det. Arbetet utgår från en forskningsfråga och redovisas i form av ett praktiskt arbete och skriven text.
Det kommer att vara 1–2 gemensamma träffar per termin på olika platser i Europa och träffarna kommer att pågå ungefär fyra dagar per träff. Träffarna ska ge dig inspiration samt föra dig närmare ett brett spektrum av aktuella händelser och nätverk. Varje student får ett resebidrag. Övrig undervisning sker på distans. Du har tillgång till lokaler på Stockholms konstnärliga högskola under hela utbildningen.
Terminsöversikt för inriktningen:
Termin 1
Metoder inom konstnärlig forskning I, 7,5 hp
Labbkurs – forskningsförberedande, idébildning och metodformulering, 7,5 hp
Inriktningsspecifik metodkurs: The Art of Impact, del I, 7,5 hp
Labbkurs individuellt, del I, 7,5 hp
Termin 2
Metoder inom konstnärlig forskning II, 7,5 hp
Valbar programspecifik kurs, 7,5 hp
Inriktningsspecifik metodkurs: The Art of Impact, del II, 7,5 hp
Labbkurs individuellt, del 2, 7,5 hp
Termin 3
Metoder inom konstnärlig forskning III, 7,5 hp
Valbar kurs inom SKH, 7,5 hp
Labbkurs – avancerat projektarbete, 15 hp
Termin 4
Examensarbete I, 15 hp
Examensarbete II – exposition, 15 hp