SKH arrangerar konstnärlig sommarskola
Mellan den 17 och 22 augusti samlas 18 doktorander och nio handledare från Sverige, Finland och Norge i Kiruna för Summer Academy for Artistic Research (SAAR). Syftet med veckan är att skapa en stimulerande miljö där deltagarna kan utveckla sina konstnärliga forskningsprojekt, dela idéer, få återkoppling och utforska nya perspektiv tillsammans.
Årets program har utvecklats av Petra Bauer, Professor i film och media för profilområdet Konst, teknik och materialitet, och Hanna Husberg, Lektor i performativa och mediala praktiker (SKH) i samarbete med SAAR:s styrgrupp och Kin Museum of Contemporary Art.
I dialog med platser i och omkring Kiruna reflekterar deltagarna över hur konstnärliga praktiker samspelar med sociala, kulturella och politiska processer. Kiruna befinner sig i skärningspunkten mellan olika sätt att förstå världen; här samexisterar gruvor, natur- och kulturlandskap, urbana, militära och teknisk-vetenskapliga infrastrukturer, samisk, tornedalsk/kvenska/lantalaisisk och svensk majoritetskultur och traditioner, vilket skapar spänningar, konflikter och olika förståelser av det förflutna, nutiden och framtiden.
Under veckan hålls presentationer och diskussioner på olika platser i Kiruna i samarbete med lokala aktörer och nätverk.
SAAR-nätverket koordineras av Uniarts Helsinki och leds av en gemensam nordisk styrgrupp.
Ta del av årets program och deltagarnas forskningsprojekt på vår externa webbplats: Summer Academy for Artistic Research 2025