The Material Cloud Film Festival: Humans in the Loop
Humans in the Loop (Indien, 72 min) berättar historien om en kvinna som arbetar som annoterare för AI-modeller och ifrågasätter fördomarna som ligger i modellernas grund. Inspirerad av en artikel från 2022 av journalisten Karishma Mehrotra belyser filmen AI-fördomar hur de oproportionerligt inverkar på kvinnor inom teknik. Den lyfter fram hur kvinnor bidrar till utveckling inom dataannotering och algoritmer, samtidigt som den ifrågasätter hur AI och marginaliserade samhällen blir allt mer sammanvävda.
Filmens producent, Mathivanan Rajendran, kommer att vara närvarande online för att ge en kort introduktion före visningen. Efteråt blir det en paneldiskussion med Paola Torres Núñez del Prado, projektledare för Kritiska AI-arbetsgruppen på SKH, tillsammans med Parth MN, författare till reportaget ”Death of an Indian tech worker”, modererat av Francesca Larosa från KTH.
Om festivalen
The Material Cloud Film Festival är en filmfestival som under tre kvällar utforskar den ofta osynliga materiella verkligheten bakom den artificiella intelligensen, inklusive arbetsvillkoren, de extraktiva leverantörskedjorna och maktkoncentrationen. Den organiseras av Marie Skłodowska-Curie-projektet LIBRA, med stöd av KTH Environmental Humanities Laboratory, Svenska Röda Korset, ForumCiv, Digital Futures och Centre of Anthropocene History.
Information
Pris: Ingen avgift
Plats: Bion, Valhallvägen 189, Stockholm