Eli Bø, professor i Design för film och tv
Information
 

Eli Bø ny styrelseledamot i Geect/CILECT

2016-11-23

Eli Bø, professor i Design för film och tv, har blivit invald som styrelseledamot i Geect, den europeiska delen av filmskoleorganisationen CILECT.

Under 2016 års CILECT-konferens som just har ägt rum i Brisbane, Australien valdes alltså Eli Bø in som ledamot i styrelsen till Geect. Det här är ett mycket prestigefyllt uppdrag bland filmskolor i Europa, då positionen är en plats för påverkan och utveckling. Det här gör att vår skola även syns i internationella sammanhang.

Geect är en del av CILECT, den största filmskoleorganisationen med mer än 180 medlemsskolor i hela världen. Den har 5 underorganisationer från de olika världsdelarna, varav Geect är den europeiska med 83 medlemmar, i form av skolor. Styrelsen består av 5 valda ledamöter.

Geect samarbetar med Elia, den konstskoleorganisation där vår skola, StDH, är medlem.