Information
DOCH

MA CHOREOGRAPHY 2018

De åtta studenterna i Masterprogrammet i koreografi på DOCH, Dans och Cirkushögskolan Tamara Alegre, Samuel Feldhandler, Siriol Joyner, Hokuto Kodama, Sara Lindström, Ellinor Ljungkvist, Lisen Pousette och Yari Stilo presenterar sina examensarbeten under fyra dagar på DOCH och Danscentrum 17-20 maj 2018.

Program

Torsdag 17 maj 2018

Tiderna meddelas dagligen, Siriol Joyner, Studio 4, DOCH
11:30-12:45 Yari Stilo, Fading Into The Voice, Studio 10, DOCH
13:00-14:00 Siriol Joyner, Morfa Rhuddlan, Studio 16, DOCH
16:00-17:15 Sara Lindström, Becoming Storm, Studio 16, DOCH
17:30-18:45 Lisen Pousette, Textures of Loss, Studio H, DOCH
19:15-21:15 Samuel Feldhandler, ’d he meant vary a , shin’sStudio 16, DOCH
19:30-20:30 Ellinor Ljungkvist, She puts her claws in you, Danscentrum, Jungfrugatan 7

Fredag 18 maj 2018

Tiderna meddelas dagligen, Siriol Joyner, Studio 4, DOCH
11:30-12:45 Yari Stilo, Fading Into The Voice, Studio 10, DOCH
13:00-14:15 Hokuto Kodama, Untitled (I speak, I lie, I admit), Studio 16, DOCH
16:00-17:00 Siriol Joyner, Morfa Rhuddlan, Studio 16, DOCH
17:15-18:30 Lisen Pousette, Textures of Loss, Studio H, DOCH
18:45-20:00 Tamara Alegre, Fiebre, Studio 1, DOCH
19:30-20:30 Ellinor Ljungkvist, She puts her claws in you, Danscentrum, Jungfrugatan 7
20:15-21:30 Sara Lindström, Becoming Storm, Studio 16, DOCH

Lördag 19 maj 2018

Tiderna meddelas dagligen, Siriol Joyner, Studio 4, DOCH
11:30-12:45 Yari Stilo, Fading Into The Voice, Studio 10, DOCH
13:00-14:15 Sara Lindström, Becoming Storm, Studio 16, DOCH
14:30-16:00 Siriol Joyner, Morfa Rhuddlan outdoors, DOCH
16:15-18:15 Samuel Feldhandler, ’d he meant vary a shin’s, Studio 16, DOCH
18:30-19:45 Tamara Alegre, Fiebre, Studio 1, DOCH
19:30-20:30 Ellinor Ljungkvist, She puts her claws in you, Danscentrum, Jungfrugatan 7
20:0g0-21:15 Hokuto Kodama, Untitled (I speak, I lie, I admit), Studio 16, DOCH

Söndag 19 maj 2018

Tiderna meddelas dagligen, Siriol Joyner, Studio 4, DOCH
11:30-12:45 Yari Stilo, Fading Into The Voice, Studio 10, DOCH
13:00-14:15 Lisen Pousette, Textures of Loss, Studio H, DOCH
14:30-15:45 Hokuto Kodama, Untitled (I speak, I lie, I admit), Studio 16, DOCH
15:30-17:00 Siriol Joyner, Morfa Rhuddlan outdoors, DOCH
16:00-17:15 Lisen Pousette, Textures of Loss, Studio H, DOCH
17:30-18:45 Tamara Alegre, Fiebre, Studio 1, DOCH
17:30-19:30 Samuel Feldhandler, ’d he meant vary a shin’s, Studio 16, DOCH
19:45–21:00 Lisen Pousette, Textures of Loss, Studio H, DOCH

Masterprogrammet i koreografi

Masterprogrammet i koreografi vid DOCH Dans och Cirkushögskolan består av två års heltidsstudier på avancerad nivå. Programmet är praktikbaserat och forskningsförberedande och leder till en konstnärlig masterexamen. Masterprogrammet i koreografi skapar en miljö för inlärning, forskning och skapande processer samt för utveckling av koreografiska praktiker.

De tematiska inlärningsprocesserna innefattar praktisk/konstnärlig, metodologisk och teoretisk kunskap och forskning, samt ämnesövergripande möten med andra konstnärliga och vetenskapliga kunskapsområden.

Genom att diskutera och analysera olika uppfattningar om kropp och rörelse har programmet siktet inställt på problemorientering. Kopplingar mellan koreografi och sociala, etiska samt politiska frågor uppmärksammas.

Kursprogrammet har planerats och ställts samman av de ständiga medlemmarna i den konstnärliga kommittén för Masterprogrammet i koreografi: Frédéric Gies (ordförande), Anna Efraimsson, Sandra Noeth och Anne Juren.

Läs mer om Masterprogrammet i koreografi.