Information
 
DOCH

Nya Performativa Praktiker — MA presentationsveckor 2017

Varmt välkommen till Masterprogrammet nya performativa praktikers presentationer. Under två veckor i maj har du möjlighet att ta del av 14 konstnärers masterarbeten.

19/5
fredag

12.00–13.00 ALBERTO FRANCESCHINI
13.30–14.30 ALBERTO FRANCESCHINI
14.00–15.15 MOLLY SAUDEK
15.00–16.00 ALBERTO FRANCESCHINI
16.00–19.30 JELENA RUNDQVIST

12.00–13.00
ALBERTO FRANCESCHINI
The Score of Becoming— A Game of Layers and Disappearance
Begränsat antal platser, max tre deltagare per gång
DOCH, Brinellv. 58, studio 4

Alberto-Franceschini.jpg

Boka genom att mejla två tidsalternativ och ditt telefonnummer till: thescoreofbecoming@gmail.com.
Spontandeltagare kan skriva upp sig på en lista utanför studio 4.


13.30–14.30
ALBERTO FRANCESCHINI
The Score of Becoming— A Game of Layers and Disappearance
Begränsat antal platser, max tre deltagare per gång
DOCH, Brinellv. 58, studio 4

Boka genom att mejla två tidsalternativ och ditt telefonnummer till: thescoreofbecoming@gmail.com.
Spontandeltagare kan skriva upp sig på en lista utanför studio 4.


14.00–15.15
MOLLY SAUDEK
Fils d’Hiver
Begränsat antal platser
DOCH, Brinellv. 58, studio 11

Molly-Saudek.jpg

Boka här: mary.saudek@student.uniarts.se


15.00–16.00
ALBERTO FRANCESCHINI
The Score of Becoming— A Game of Layers and Disappearance
Begränsat antal platser, max tre deltagare per gång
DOCH, Brinellv. 58, studio 4

Boka genom att mejla två tidsalternativ och ditt telefonnummer till: thescoreofbecoming@gmail.com.
Spontandeltagare kan skriva upp sig på en lista utanför studio 4.


16.00–19.30
JELENA RUNDQVIST
Move
Startar på DOCH, Brinellv. 58, studio 1. Ta med SL åkkort.
Begränsat antal platser.

Jelena-Rundqvist.jpg

Boka genom att mejla info@jelena.se. Skriv vilken dag du vill komma.


Se hela programmet 11–21 maj här


11/5 torsdag
18.00-20.20
JULIA AZDUKI
A Soma Sonata
Begränsat antal platser
Långsjö teater och en promenad till det gamla vattentornet i Gnesta

18.00–20.20
JULIA ADZUKI
A Soma Sonata
Begränsat antal platser
Långsjö teater och en promenad till det gamla vattentornet i Gnesta

10.00–13.00
INA DOKMO
(No Title)
Weld, Norrtullsg. 7
 
14.00–15.30
QUIM BIGAS BASSART
Appraisers/Re-place
Weld, Norrtullsg. 7
 
18.00–19.15
MIKKO NIEMISTÖ
Birthday #2
Weld, Nortullsg. 7
 
22.00
ORFEE SCHUIJT
Shaking the libidinous
Weld, Norrtullsg. 7

10.30
ORFEE SCHUIJT
Shaking the libidinous
Weld, Norrtullsg. 7
 
13.00–14.15
MIKKO NIEMISTÖ
Birthday #2
Weld, Nortullsg. 7
 
16.30–17.15
MARIANA DIAS LACERDA FERREIRA
From Soil to Soul to Soil
DOCH, Brinellv. 58, caféområdet
 
17.00–20.00
INA DOKMO
(No Title)
Weld, Norrtullsg. 7
 
21.00–22.30
QUIM BIGAS BASSART
Appraisers/Re-place
Weld, Norrtullsg. 7

13.00–14.30
MARIANNE SKJELDAL
Sonic Dances
Begränsat antal platser
Fria Teatern, Lilla Scenen, Bergsg. 11
 
16.00–17.30
MARIANNE SKJELDAL
Sonic Dances
Begränsat antal platser
Fria Teatern, Lilla Scenen, Bergsg. 11

9.00–10.00
OSSI NISKALA
Utan namn
DOCH, Brinellv. 58, NPP sammanträdesrum
 
12.00–13.00
ALBERTO FRANCESCHINI
The Score of Becoming — A Game of Layers and Disappearance
Begränsat antal platser
DOCH, Brinellv. 58, studio 4
 
13.00–14.30
MARIANNE SKJELDAL
Sonic Dances
Begränsat antal platser
Fria Teatern, Lilla Scenen, Bergsg. 11
 
13.30–14.30
ALBERTO FRANCESCHINI
The Score of Becoming — A Game of Layers and Disappearance
Begränsat antal platser
DOCH, Brinellv. 58, studio 4
 
15.00–16.00
ALBERTO FRANCESCHINI
The Score of Becoming — A Game of Layers and Disappearance
Begränsat antal platser
DOCH, Brinellv. 58, studio 4
 
16.00–17.30
MARIANNE SKJELDAL
Sonic Dances
Begränsat antal platser
Fria Teatern, Lilla Scenen, Bergsg. 11
 
16.30–17.15
MARIANA DIAS LACERDA FERREIRA
From Soil to Soul to Soil
DOCH, Brinellv. 58, Caféområdet

9.00–10.00
OSSI NISKALA
Utan namn
DOCH, Brinellv. 58, NPP sammanträdesrum
 
14.00–15.15
MOLLY SAUDEK
Fils d’Hiver
Begränsat antal platser
DOCH, Brinellv. 58, studio 11
 
14.00–16.00
ALEXANDRA CAMPBELL
A Series of Actions
DOCH, Brinellv. 58, studio 10
 
16.15–17.15
ALBERTO FRANCESCHINI
The Score of Becoming— A Game of Layers and Disappearance
Begränsat antal platser
DOCH, Brinellv. 58, studio 4
 
17.45–18.45
ALBERTO FRANCESCHINI
The Score of Becoming— A Game of Layers and Disappearance
Begränsat antal platser
DOCH, Brinellv. 58, studio 4
 
18.00–19.30
PATRICIA VÁZQUEZ IRURETAGOYENA
Frequency in Siberia
Begränsat antal platser
Detroit Gallery, Roslagsg. 21
 
19.15–20.15
ALBERTO FRANCESCHINI
The Score of Becoming— A Game of Layers and Disappearance
Begränsat antal platser
DOCH, Brinellv. 58, studio 4
 
20.00–21.30
PATRICIA VÁZQUEZ IRURETAGOYENA
Frequency in Siberia
Begränsat antal platser
Detroit Gallery, Roslagsg. 21

14.00–16.00
ALEXANDRA CAMPBELL
A Series of Actions
DOCH, Brinellv. 58, studio 10
 
15.00–16.30
PATRICIA VÁZQUEZ IRURETAGOYENA
Frequency in Siberia
Begränsat antal platser
Detroit Gallery, Roslagsg. 21
 
16.15–17.15
ALBERTO FRANCESCHINI
The Score of Becoming— A Game of Layers and Disappearance
Begränsat antal platser
DOCH, Brinellv. 58, studio 4
 
17.00–18.30
PATRICIA VÁZQUEZ IRURETAGOYENA
Frequency in Siberia
Begränsat antal platser
Detroit Gallery, Roslagsg. 21
 
17.45–18.45
ALBERTO FRANCESCHINI
The Score of Becoming— A Game of Layers and Disappearance
Begränsat antal platser
DOCH, Brinellv. 58, studio 4
 
19.15–20.15
ALBERTO FRANCESCHINI
The Score of Becoming— A Game of Layers and Disappearance
Begränsat antal platser
DOCH, Brinellv. 58, studio 4

12.00–13.00
ALBERTO FRANCESCHINI
The Score of Becoming— A Game of Layers and Disappearance
Begränsat antal platser
DOCH, Brinellv. 58, studio 4
 
13.30–14.30
ALBERTO FRANCESCHINI
The Score of Becoming— A Game of Layers and Disappearance
Begränsat antal platser
DOCH, Brinellv. 58, studio 4
 
14.00–15.15
MOLLY SAUDEK
Fils d’Hiver
Begränsat antal platser
DOCH, Brinellv. 58, studio 11
 
15.00–16.00
ALBERTO FRANCESCHINI
The Score of Becoming— A Game of Layers and Disappearance
Begränsat antal platser
DOCH, Brinellv. 58, studio 4
 
16.00–19.30
JELENA RUNDQVIST
Move
Startar på DOCH, Brinellv. 58, studio 1. Ta med SL åkkort.
Begränsat antal platser.

10.30–12.00
PATRICIA VÁZQUEZ IRURETAGOYENA
Frequency in Siberia
Begränsat antal platser
Detroit Gallery, Roslagsg. 21
 
12.30–14.00
PATRICIA VÁZQUEZ IRURETAGOYENA
Frequency in Siberia
Begränsat antal platser
Detroit Gallery, Roslagsg. 21
 
16.00–17.00
ALBERTO FRANCESCHINI
The Score of Becoming— A Game of Layers and Disappearance
Begränsat antal platser
DOCH, Brinellv. 58, studio 4
 
16.00–19.30
JELENA RUNDQVIST
Move
Startar på DOCH, Brinellv. 58, studio 1. Ta med SL åkkort.
Begränsat antal platser.
 
17.30–18.30
ALBERTO FRANCESCHINI
The Score of Becoming— A Game of Layers and Disappearance
Begränsat antal platser
DOCH, Brinellv. 58, studio 4
 
19.00–20.00
ALBERTO FRANCESCHINI
The Score of Becoming— A Game of Layers and Disappearance
Begränsat antal platser
DOCH, Brinellv. 58, studio 4
 
20.00–21.30
ABAGAIL EVANS
Noona, work in progress
DOCH, Brinellv. 58, studio 10

16.00–19.30
JELENA RUNDQVIST
Move
Startar på DOCH, Brinellv. 58, studio 1. Ta med SL åkkort.
Begränsat antal platser.
 
20.00–21.30
ABAGAIL EVANS
Noona, work in progress
DOCH, Brinellv. 58,
Studio 10


Läs mer om Masterprogrammet nya performativa praktiker här