Information
Stockholms dramatiska högskola

Departure

Årets Departure-festival går av stapeln 6-12 oktober på StDH och kommer som vanligt vara sprängfylld av färska teaterföreställningar, av och med examensstudenter i mimskådespeleri och skådespeleri.

Departure äger rum på StDH 6-12 oktober och under de  intensiva festivaldagarna kan du välja att se en, några eller alla de 18 föreställningarna.

Varje föreställning är max 45 minuter lång, så du hinner se föreställningar som startar en timme efter varandra.

Biljetterna kostar inget.

Datum och tider, PDF 

Hela programmet, PDF 

Föreställningen "Kalla oss legion för vi är många" är inställd.

Det egna projektet

"Departure" är mimskådespeleri- och skådespeleristudenternas redovisningar som bygger på kursen Det egna projektet, förpackat i festivalformat.

Studentens uppgift är att skapa en egen föreställning där hen själv väljer material och form och ansvarar för uppsättningens helhet. Utgångspunkten för arbetet kan vara en bild, rörelseidé, text, ett musikstycke, personligt minne eller något annat.

Studenter

Foto: Jonas Jörneberg

Mimskådespeleri 2016-2019 Fr.v: Lucas Carlsson, Jacob Danielsson, Ida Jensen, Jessie Lewis Skoglund, Matilda Bördin, Oskar Webrell, Marina Almén, Tilda Henriksson. Foto: Jonas Jörneberg

Foto: Jonas Jörneberg

Skådespeleri 2016-2019 Fr.v: Amed Bozan, Carla Sehn, Siri Fagerudd, Madeleine Martin, Emilila Roosmann, Nora Ericsson, Dilan Amin, Martin Preisler, Adam Schmidt, Isabelle Kyed, Oliver Mårback. Foto: Jonas Jörneberg

Föreställningar

Adam Schmidt: Adams revy

Amed Bozan: Minnesstund för skratten vi glömde

Carla Sehn: Cabaret Surkål

Dilan Amin: Jag dödade min mamma

Emilia Roosmann: Judas

Ida Jensen: Gud i helvetet

Isabelle Kyed: Elsa Grünewald satt aldrig på Säters

Jacob Danielsson: Tvättstugan är för alltid upptagen

Tilda Henriksson och Jessie Lewis Skoglund: Fristaden

Lucas Carlsson: Hur vet göken att göken är en gök?

Madeleine Martin: Hur jävla svårt ska det vara att vara normal?

Marina Almén: Kalla oss legion för vi är många Inställd pga sjukdom.

Martin Preisler: Rus

Matilda Bördin: Manual för sorgarbetare

Nora Ericsson: Lady M

Oliver Mårback: Det sociala slottet

Oskar Webrell: Spela roll

Siri Fagerudd: En försvarares dårtal

Kursansvariga

Lena Stefenson, lektor i mimgestaltning

Niklas Hald, lektor i skådespeleri

ORIG_Poster_Departure_180829_BILD_940px_idrelay.jpg

Program

Obs! Sluttiderna är ungefärliga, men ingen föreställning är längre än 45 minuter så du hinner se föreställningar som startar en timme efter varandra.

LÖRDAG 6/10

12.00-12.45  ETTAN
Siri Fagerudd

12.30-13.15  STUDIO 2
Dilan Amin

13.30-14.15  STUDIO 1
Isabelle Kyed

14.00-14.45  ETTAN
Lucas Carlsson

14.30-15.15  STUDIO 2
Tilda Henriksson
Jessie Lewis Skoglund

15.00-15.45   TVÅAN
Jacob Danielsson

15.30-16.15   STUDIO 1
Amed Bozan

16.00-16.45   ETTAN
Martin Preisler

17.00-17.45   TVÅAN
Matilda Bördin

17.00-17.45   TREAN
Carla Sehn

17.30-18.15   STUDIO 1
Adam Schmidt

18.00-18.45  ETTAN
Oliver Mårback

18.30-19.15   STUDIO 2
Nora Ericsson

19.00-19.45  TVÅAN
Ida Jensen

19.00-19.45   TREAN
Oskar Webrell

19.30-20.15   STUDIO 1
Emilia Roosmann

20.00-20.45   ETTAN
Madeleine Martin

MÅNDAG 8/10

12.30-13.15   STUDIO 2
Nora Ericsson

13.00-13.45   TVÅAN
Ida Jensen

13.30-14.15   STUDIO 1
Emilia Roosmann

14.00-14.45   ETTAN
Siri Fagerudd

14.30-15.15   STUDIO 2
Dilan Amin

15.00-15.45   TREAN
Carla Sehn

15.30-16.15   STUDIO 1
Isabelle Kyed

16.00-16.45   ETTAN
Lucas Carlsson

16.30-17.15   STUDIO 2
Tilda Henriksson
Jessie Lewis Skoglund

17.00-17.45   TVÅAN
Jacob Danielsson

17.00-17.45   TREAN
Oskar Webrell

17.30-18.15   STUDIO 1
Amed Bozan

18.00-18.45   ETTAN
Martin Preisler

19.00-19.45   TVÅAN
Matilda Bördin

19.30-20.15   STUDIO 1
Adam Schmidt
Efterföljande publiksamtal

20.00-20.45   ETTAN
Oliver Mårback

TISDAG 9/10

12.00-12.45   ETTAN
Oliver Mårback

13.00-13.45   TREAN
Oskar Webrell

13.00-13.45   TVÅAN
Matilda Bördin

13.30-14.15   STUDIO 1
Isabelle Kyed

14.30-15.15   STUDIO 2
Nora Ericsson

15.00-15.45   TVÅAN
Ida Jensen

15.30-16.15   STUDIO 1
Emilia Roosmann

16.00-16.45   ETTAN
Siri Fagerudd

16.30-17.15   STUDIO 2
Dilan Amin

17.30-18.15   STUDIO 1
Adam Schmidt

18.00-18.45   ETTAN
Lucas Carlsson

18.30-19.15   STUDIO 2
Tilda Henriksson
Jessie Lewis Skoglund

19.00-19.45   TVÅAN
Jacob Danielsson

19.00-19.45   TREAN
Carla Sehn

19.30-20.15   STUDIO 1
Amed Bozan

20.00-20.45   ETTAN
Martin Preisler

TORSDAG 11/10

12.00-12.45  ETTAN
Martin Preisler

12.30-13.15   STUDIO 2
Tilda Henriksson
Jessie Lewis Skoglund

13.00-13.45   TREAN
Carla Sehn

13.00-13.45   TVÅAN
Jacob Danielsson

13.30-14.15   STUDIO 1
Amed Bozan

14.00-14.45   ETTAN
Oliver Mårback

15.00-15.45   TVÅAN
Matilda Bördin

15.30-16.15   STUDIO 1
Adam Schmidt

16.00-16.45   ETTAN
Madeleine Martin

16.30-17.15   STUDIO D2
Nora Ericsson

17.00-17.45   TVÅAN
Ida Jensen

17.30-18.15   STUDIO 1
Emilia Roosmann

18.00-18.45   ETTAN
Siri Fagerudd

18.30-19.15   STUDIO 2
Dilan Amin

19.00-19.45   TREAN
Oskar Webrell

19.30-20.15   STUDIO 1
Isabelle Kyed
Föreställningen teckenspråktolkas

20.00-20.45   ETTAN
Lucas Carlsson

FREDAG 12/10

12.00-12.45   ETTAN
Lucas Carlsson

12.30-13.15   STUDIO 2
Dilan Amin

13.30-14.15   STUDIO 1
Adam Schmidt

14.00-14.45   ETTAN
Martin Preisler

14.30-15.15   STUDIO 2
Tilda Henriksson
Jessie Lewis Skoglund

15.00-15.45   TVÅAN
Jacob Danielsson

15.00-15.45   TREAN
Oskar Webrell

15.30-16.15   STUDIO 1
Amed Bozan

16.00-16.45   ETTAN
Oliver Mårback

17.00-17.45   TVÅAN
Matilda Bördin

17.30-18.15   STUDIO 1
Isabelle Kyed
Föreställningen teckenspråktolkas

18.00-18.45   ETTAN
Madeleine Martin

18.30-19.15   STUDIO 2
Nora Ericsson

19.00-19.45  TVÅAN
Ida Jensen

19.00-19.45   TREAN
Carla Sehn

19.30-20.15   STUDIO 1
Emilia Roosmann

20.00-20.45   ETTAN
Siri Fagerudd